306 göst.
(322 puan) tarafından
Selamın aleykum kızlar.

Yıllardır hayatımı islami eğitime veriyorum.

Size anlatmak istediğim bi kaç şey var. 

Biz dinimizi 2 kaynaktan öğreniriz. Kuran ve Sünnet. 

Allah Rasulu sallalahu aleyhi ve Sellem veda hutbesinde şöyle dedi "Size iki şey bırakıyorum Allahın Kitabı ve Peygamberinin sünneti"

Kuranı Kerim açık bir kitaptır. Mealini okuyarak Rabbimiz bize ne diyor. Bizimle ne konuşuyor anlayabiliriz. Kapalı olan ayetleri de oradan buradan değil yine Allah Rasulunun hadislerinden açıklamalarını anlarız.

Dine sonradan giren her şey bidattır. Allah Rasulunun yapmadığı, sahabenin bize aktarmadığı her şey bidattır. 

İnsanların hoca, şeyh, evliya ismini verdikleri kişiler de yapsa eğer Allah Rasulu bir şeyi yapmadı ise o bidattır.

İslami anlamda her soruyu yorumda sorabilirsiniz. 

Hatta isteyene Kuran Meali bile gönderirim. Ne olursunuz dini asıl kaynağından öğreniniz. 

Parça parça bölündüğümüz için bu haldeyiz.... 

Not:Hiç bir cemaat, tarikat, hoca ve şeyhe bağlı değilim. Yalnızca Kuran ve Sünnete bağlıyım. 
Reklam


11 Cevaplar

0 oy
(3,144 puan) tarafından

İşte şuan günümüz wwww.islamnet.com san her şeyi öğreniyor vala 

Bn meal sünnet hadis okuma taraftarıyim . 
(322 puan) tarafından
Kesinlikle. Biri bize İngilizce bir mektup gönderse onu çevirmek için kapı kapı dolaşırız.
Ama Allahın subhanallahu ve teala sözleri umurumuzda değil.
Ve tabii Rasulunun...
(3,144 puan) tarafından
Aynen öyle canım
Reklam


0 oy
(2,497 puan) tarafından

Allah razi olsun canim ne güzel demissin. Maalesef günümüz de sadece kuran dan din ogrenilir die yetersiz aklimizi mealini okuyup yorumlamak icin kullanıyoruz. Sunnet deyincede tepki verenler cig gibi. Resulullah Efendimizin bildiklerine inanmayip iftira atanlar dolu.:'( Allah u teala sonumuzu hayr eylesin.

(322 puan) tarafından
Amin amin. Kuran ve Sünnet bizim vazgeçilmez kaynaklarımız. Allah Rasulunu sallalahu aleyhi ve Sellem hiçe sayıp hiç sorgulamadan her söyleneni yapan nesil yetişti....
(2,497 puan) tarafından
Maalesef canim. Efendimiz sallalahu aleyhi ve sellemin bildirdiklerine guzel soz diyeni duydum ya. Bir insan ömrünce okadar ozlu sözü soyleyebilirmi dendi... maalesef ahir zamanin fitnecilerin oyunlarına kolaylikla gelen nesil olduk. Herkes kurani okuyup yorumlar olmus. Anlamaktan aciz oldugumuzun farkinda değiller. Bizler dogru ogrenip nakil edelim insaAllah. Bir kisiye faydamız olsa ne mutlu. Bizlerede faydasi olanlari karsimiza çıkarsın  Rabbim eksiklerimiz cok.  Yazacak okadar sey varki. Simdi burda bile bu tarz seyler yazan çıkacak  gercekten uzuluyorum. Islam ulkesinde islami yasayip yasatamadigimiz icin:(
(322 puan) tarafından
Maalesef öyle.
Allah bizim ayaklarımızı hak yolda sabit kılsın.
(1,174 puan) tarafından
Haklısınız malesef böyle bir nesil yetişti kuranı kitabı sünneti Allahı peygamberi bilmeyen ateist bir nesil...
(2,497 puan) tarafından
Aminnn amin canim.
+1 oy
(117 puan) tarafından
Sığ bir bakış açısı olmuş maalesef. Allah resulünun hayatından örnekler ile yeni şeyleri Bidat kabul etmek doğru değildir. Eskiden minare yoktu ama ezan yüksekce bir yere çıkar okunur idi. Demek ki hikmet, yüksek bir yerde okuyup, sesi mümkün mertebe her tarafa ulaştırmaya çalışmak. Peygamber zamanında minare yoktu, o yüzden Bidat demek, saçmalık olacaktır. Bu bir örnek. Maalesef hikmeti bilmeyen, dinin kabuğunda kalmış, pek çok ilahiyatçı yetişti. 

Cemaat tarikat kötü bir şey değildir. Tasavvuf da islami disiplinlerden biri olduğu gibi, ilahiyatta da gösterilmektedir. 
(2,497 puan) tarafından
Silsile-i aliyye nin son halkasi olan Seyyid Abdulhakim Arvasi Hz. nin talebesi olan hüseyin hilmi isik rahmetullahi aleyhin yazdigi ve tamami ehli sunnet alimlerinin nakilleri olan kitaplarini okumanizi tavsiye ederim. Hakikat kitabevi yayinlari.
Tam ilmihal saadeti ebediyye
Mektubat tercemesi
Faideli bilgiler
Hak sozun vesikalari
Herkese lazim olan iman
Islam ahlakı
Eshabi kiram
Kiyamet ve ahiret
Cevab veremedi
Namaz kitabi
Menakibi cihar yari guzin
Ingiliz casusunun itiraflari
Sevahidun nübüvve
Eshabi kiram... bunlar hep nakli esas alan kitaplar incelemenizi tavsiye ederim. Eminim baska ehli sunnet kitaplarda vardir ama benim bildigim bunlar.
(322 puan) tarafından
Bunlara da gerek yok.
Evet Kuran ve Sünnetten her şeyi öğreniyorum.
Başka hiç bi kitaba başvurmadan. Nesi ilginç. Sünnet dediğimiz şey nedir ve neyi kapsar bilmediğiniz belli
(117 puan) tarafından
Arapçan o kadar iyi yani
(192 puan) tarafından
Şeyh cemaat ve tarikatlara tapan putperestlerden farksızdır.Allaha tapın sadece ona inanın.Kimse gidip gelmedi cennete cehenneme.Kimse gormedi oralari.Seyhlerinizde gormedi.Kimse bilmez kim neden cenneti hak etti.Siz hirsizlik yapmayin haksizlik yapmayin haram yemeyin kul hakki yemeyin eziyet etmeyin ibadep edip yardım edin Şükretmeyi bilin o yeter yetecekde.Rabbim adildir.
(322 puan) tarafından
Çok doğru. Cahiliye döneminden farksız bir toplum yetişiyor.
0 oy
(373 puan) tarafından
Sorun kapatılır şimdi 
(399 puan) tarafından
Neden kapatilsin ki ne guzl bisy paylasmis
(373 puan) tarafından
Biri gelcek bidat değil diyecek diğeri bidat diyecek İslami tartışma olcak görürsün :D
0 oy
(5,458 puan) tarafından
not kismini cok cok sevdim :) 
(322 puan) tarafından
:)Sevmeyeni daha çok ama.
Allaha ve Peygamberine uymak, evliya ismi verilen kişilerden uzak durmak pek çok kişinin zoruna gidiyor.
(5,458 puan) tarafından
ben cemaet ve tarikatlara karsiyim dusuncemiz ayni peygamberimiz ve kitabımız varken başkasıni ornek almak bana yanlis geliyor dusunce inanis meselesi tartismaya açık konu aslinda herkesin kültürü yetisme sekli ogretilis sekli ve inanisi farklidir o yüzden de tartismaya girmeye gerek yok canim
(322 puan) tarafından
Konu İslamsa zaten tartışacak bi şey yok. Çünkü İslam bir tanedir.
Konu kültürel din ise. İşte bu bin tane.
0 oy
(1,137 puan) tarafından
Yüreğine sağlik canım. Kur 'an Kerim'i arapça olarak okuyabiliyorum ama çoğu seyi anlayamiyorum. Önerebileceğin bir meal var mı?
(322 puan) tarafından
Play store da Tevhid Meali var açıklamalı.Onu öneririm. Kullanımı da kolay.
(2,497 puan) tarafından
Zaten anlayamazsiniz canim. Kuran-i kerimi sadece peygamberimiz aleyhisselam anlayabilir. Biz insanlarin akli kurani anlamaktan acizdir. Oyuzden Efendimiz aleyhisselamin sunnetlerini bildirdiklerini ehli sunnet alimleri mezhep imamlarimiz nakil etmistir bizde o sekilde ogreniriz. Meal degilde tefsir okumalisin.
(322 puan) tarafından
Kuranı tüm insanlar anlar. Lütfen yanlış bilgi aktarmayalım. Allah subhanallahu ve teala Peygamberimizi bize açıklayıcı olarak gönderdi. Onun hayatı kuranın tefsiridir zaten.
(14 puan) tarafından
Kurani herkes anlayabilir lutfen boyle seyler yazmayin onunda dersleri var ve ben suan derslerini aliyorum avamil sarf izhar daha bir suru kitabi var suan kurani okuyup turkcesine ceviriyorum ayette gecen cumlede ne demek istedigini dusunuyorum kurani kerimm oyle buyuk bir kitap ki bi harfi gorunce o harfin 5 6 tane anlami var hepimiz bi anlamina gore yorumluyoruz ve hepimizin yorumuda dogru sizde isteyen herkeste kurani anlayip okuyabilir canim
0 oy
(1,809 puan) tarafından
Meailini abdestsiz okuyabilir miyim?
(322 puan) tarafından
Evet tabii okuyabilirsiniz
(1,809 puan) tarafından
Teşekkür ederim..
+2 oy
(192 puan) tarafından
Gecen gun hacilarin hocalarin soledigi seylere yazdigi seylere inanmadigimi soledim biri bana Şirk koşuosun demisti.Tam anlatmak ve demek istedigim buydu.Ben Allaha inanırım kitabımıza inanırım o hoca anlatmis bu hoca onermis bu tarz seylere kapalıyim.Rabbim sacma sapan şeyhlere ve tarikatlara inanlarında yardimcisi olsun.Direk Allaha gonulden baglanmak varken birilerini araya sokmak ona zad diye tapmak dinimizcede uygun deil.
(322 puan) tarafından
Asıl Allahı ve Rasulunu geriye atıp, şeyhi öne almak şirktir.
Şirk nedir daha onu bilmiyorlar boşver. En doğru yol direkt Kitap ve Sünnete sarılmaktır.
0 oy
(1,413 puan) tarafından
uydurulan dinden indirilen dine geri dönüşler başladı cok şükür bugünleri gördüm sürekli yok hadislerde söyle denir boyle denir diyorlar ben de diyorum yaa arkadaşım kuranı kerim bir seye su diyorsa hadis taş diyorsa o olaya demek ki o hadis dine sonradan sokulan bir hadis karşınıza bir hadis rivayet çıktığı zaman onu kurana sunun bakın bakalim kuranda yeri var mı ya muhkemat ayetlerde zaten hersey apaçıktrr mutesabih ayetlerde bazi hadislerle aciklanmistir atıyorum fatiha suresi dördüncü ayette din günü diyor din günü nedir hesap günüdür yalniz cogul ek yok burada tek bir hesap gününden bahsediliyor ama halk kabir azabı denilen rivayetlere asiri inanmis durumda tek bir din günü vardir kurana göre o da kıyamet günü herkesin toplandığı mahser yerindeki hesap günüdür lutfen aklımızı kullanarak meali anlamaya calisaliam hikaye gibi okuyup gecmeyelim diye cok söylüyorum etrafima bana sen murtedsin dinden donmussun sapitmissin diyenler cok oldu
(322 puan) tarafından
Kabir azabı haktır.
Allah Rasulu söylediği için. Çünkü ayette Allah subhanallahu ve teala "Allaha ve Rasulune İtaat" ten bahsediyor.
Hadisleri elimizin tersi ile itemeyiz. Rivayet silsilesine bakar sahih, hasen, leyyin, ve uydurma hadis olarak sınıflandırır, sahih ve hasen hadislerle amel ederiz.
(1,413 puan) tarafından
ben bu konularda pek islami eğitim almadım kendim çaba göstererek öğrenmeye çalıştım siz eğitimcisiniz beni aydinlattiginiz icin teşekkürler
0 oy
(1,413 puan) tarafından

uydurulan dinden indirilen dine geri dönüşler başladı cok şükür bugünleri gördüm sürekli yok hadislerde söyle denir boyle denir diyorlar ben de diyorum yaa arkadaşım kuranı kerim bir seye su diyorsa hadis taş diyorsa o olaya demek ki o hadis dine sonradan sokulan bir hadis karşınıza bir hadis rivayet çıktığı zaman onu kurana sunun bakın bakalim kuranda yeri var mı ya muhkemat ayetlerde zaten hersey apaçıktrr mutesabih ayetlerde bazi hadislerle aciklanmistir atıyorum fatiha suresi dördüncü ayette din günü diyor din günü nedir hesap günüdür yalniz cogul ek yok burada tek bir hesap gününden bahsediliyor ama halk kabir azabı denilen rivayetlere asiri inanmis durumda tek bir din günü vardir kurana göre o da kıyamet günü herkesin toplandığı mahser yerindeki hesap günüdür lutfen aklımızı kullanarak meali anlamaya calisaliam hikaye gibi okuyup gecmeyelim diye cok söylüyorum etrafima bana sen murtedsin dinden donmussun sapitmissin diyenler cok oldu :(....

0 oy
(601 puan) tarafından
tarafından düzenlendi
Bende dinimi Allaha göre yaşarim... Şeyh alim ler sadece bir üst noktadır din üzerinde dinde bilmi ilmi yüksek olan kişilere denir.. Biz şeyh ve alimler gibi olamayız dini detayli ve çok bilen kişilerdir onlardan istersek tabikide yardim aliriz.. Mesela bnm kizim 1 ay boyunca agladi ne yaptıysak susmadı bizim burada bir şeyh vardi nefesi kuvvetli dediler ve kizima muska yapti inan çok iyi geldi benim Boyle seylere inancim çok.. 
(192 puan) tarafından
Muska kuranın neresinde geciyorki inanıyorsun?Hangi peygamber muskayi oneriyor ki sen bunu kucucuk bebegine yaptiriosun.Rastlanti olamazmı?Ufurukle kimin iyilestigi gorulmus.Peygamber efendimizden alimlik konusunda ustun olan varmı?Sen hicbir sunnetinde veya ayetinde seyhden muskadan veya Ufurukten bahsettigini duydunmu?
(601 puan) tarafından
tarafından düzenlendi
Muskanın içinde ne yazdığını ne için oldugunu biliyor musun.. Buyuden bahsetmiyorum ben :)) Bn onun annesiyim ne yapip yapmayacağım kimseye kalmamış... Biraz bilim sahibi olsaydin hepsinin aynı yerden yani peygamberlerin izin izinde oldugunu anlardin biraz daha araştir konuyu saptırıyorsun canım
(192 puan) tarafından
Bilim ve muskayı aynı kefeye koydun ya seninle daha fazla muhatap olamam;)Rabbim akıl versin.
(601 puan) tarafından
Konumuz İslami bilim kardeşim :D bnde biliyorum bilimle o ayrı sizde iyice araştirdin Bn bursa size ne anlatsam boş olacak çünkü :))
Reklam

İlgili sorular

5 cevap 611 göst.
27, Nisan, 27 misafir tarafından soruldu
6 cevap 293 göst.
11, Temmuz, 11 Dilek ✅ (1,944 puan) tarafından soruldu
14 cevap 375 göst.
1, Temmuz, 1 rhm (583 puan) tarafından soruldu
6 cevap 307 göst.
4, Şubat, 4 Yakamoz122 (81 puan) tarafından soruldu
Reklam

36,155 soru

348,032 cevap

618,407 yorum

3,770 kullanıcı

Kategoriler

...